WORKHOUSE ARTIST DIRECTORY

A

Karen Abbott, 714
Glass

Wendy Anderson, 1003
Painting, Sculpture, Jewelry

Terry Anstrom, 608B
Painting

B

Kate Baker, 610
Precious Metals, Jewelry Design, Goldsmith

David Barnes, 708
Glass

Suellen Black, 709A
Glass

Elizabeth Blaisdell, 606A
Painting

Christy Boltersdorf, 814
Ceramics

Lura Bovee, 1005B
Painting

Gwendolyn Bragg, 606B
Painting

Laura Bruce, 507A
Mixed Media

C

Jon Cane, 603
Pen and Ink

Karen Kozojet Ching, 510A
Painting, Mixed Media

Linda Condray, 709B
Glass

Britt Conley, 1011
Drawing, Painting, Mixed Media

D

Anita Damron, 707B
Glass

Debra Dartez, 510B
Painting

Candi Durusu, 705
Glass

Julia Dzikiewicz, 503
Encaustic Wax, Mixed Media

E

Pamela Eisenmann, 816
Ceramics

F

Bill Firestone, 1012
Painting

G

Kathleen Best Gillmann, W-9/Arches Gallery
Painting, Pastels, Drawing

Lynn Goldstein, 513
Painting

Brian Grow, 808
Ceramics

H

Briana Hertzog, 1006
Painting, Digital

Anne Hollis, W-9/Arches Gallery
Mixed Media Collage, Ceramics, Painting

Joan Hutten, 608D/Studio Fiber Arts
Fiber

J

M. Jane Johnson, 1010C
Mixed Media

Winn Jones, 710
Glass

K

Mary Kane, 1010A
Painting, Drawing

Gretchen Klimoski, 608D/Studio Fiber Arts
Fiber

L

Sandra McClelland Lewin, W-9/Arches Gallery
Painting, Drawing, Mixed Media

Ann Liddle, 608D/Studio Fiber Arts
Fiber

M

Marni Maree, 509
Painting

Dale Marhanka, W-8
Ceramics

Sandi Martina, 712
Glass

Carol Mather, W-9/Arches Gallery
Mixed Media

Audra Meckstroth, W-9/Arches Gallery
Painting, Digital Art, Photography

Polina Miller, W-9/Arches Gallery
Ceramics

Michele Montalbano, 508
Painting

Kristen Morsches, 814
Ceramics

Gene Moty, W-9/Arches Gallery
Painting

N

Anu Narasimhan, 506
Painting, Pastels, Drawing

Cheryl V. Neway, 604
Batik, Fiber

O

Traci Oberle, 509
Mixed Media

Fernando Osorio, 1007
Painting

Katharine Owens, W-9/Arches Gallery
Mixed Media

P

Marc Pachon, W-9/Arches Gallery
Photography

Cheryl Peasley, 705
Glass

Phoebe Twichell Peterson, 512
Painting

Sarah Petty, 812
Ceramics

Denise Shamoun Phalan, 507B
Painting, Mixed Media, Printmaking

Kevin Poorman, 608A
Painting

R

Marisela Rumberg, 608D/Studio Fiber Arts
Fiber

S

Audrey Relene Schuster, 504
Painting

Cindy Silas, 505
Art Jewelry

Erica Smith, W-9/Arches Gallery
Glass

Gary Spellman, 1009A
Painting

Joseph St. Germain, 1013
Painting, Gouache, Digital Art

Mike Stevens, 1008
Photography

Kathleen Stoner, 514
Fiber, Mixed Media, Jewelry, Metal Collage

Monica Stroik, 511
Painting

T

G. Jackson Tanner, 1010B
Painting

Nadine Thola, 1004
Mixed Media, Glass, Jewelry

Mint Thompson, 707A
Glass

U

Joan Ulrich, 810
Ceramics

W

Sarah Wicks, 707A
Glass

Edward Wright, 1009B
Painting

TELL ME MORE

Discover how our mission comes to life at our Second Saturday Art Walk.
The second Saturday of every month, from 6p-9p. Fine art galleries, artists, live music, wine + craft beer, and so much more!

Pin It on Pinterest

Share This